Tragikus állapotokat idéz elő egy invazív halfaj

Ázsiából származó inváziós halfaj a busa, amelyet Magyarországra eredetileg a 20. században telepítettek be halgazdaságokba, azonban az idő során kikerült a természetes vizekbe, ahol komoly ökológiai problémákat okoz. A busa ugyanis planktonevő halfaj.


A plankton nagyon fontos tápláléka a természetes vizekben őshonos halfajok ivadékainak is. Emiatt a busa nagy mennyiségben való jelenléte nagy mértékben csökkenti az őshonos halfajok fiatal egyedeinek túlélési esélyeit – fogalmazott a kisalfold.hu-nak Ivancsóné dr. Horváth Zsuzsanna, a Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége ügyvezetője.

A busa nagy számban képes elszaporodni, bár korábban azt feltételezték, hogy a mi éghajlatunkon ez nem történik meg. Győr-Moson-Sopron természetes vizeiben, mint például a Dunában, a Mosoni-Dunában, a holtágakban és már szinte minden vizünkben jelentős gondot okoz, mert olyan tömegesen van jelen.

A vízminőséget is befolyásolja, hiszen az intenzív planktonfogyasztás miatt az algák túlszaporodása következhet be.

Ugyan egyes horgászok, halászok kedvelt hala, mert komoly mennyiséget lehet belőle fogni, de ez nem okoz érdemi mennyiségi csökkenést, nem nagyon látszik meg az állományon. Mivel invazív, idegenhonos, így nincs korlátozva az elvihető mennyisége.

Forrás: infostart.hu
Kiemelt kép: MTI Fotó / Varga György

Megosztás
Kategória: Hírek