Hatékony vízpótlás javítja a Holt-Sebes-Körös vízminőségét

A Holt-Sebes-Körös-főcsatorna vízpótlási rendszerének fejlesztése jelentős javulást eredményezett a vízfolyás ökológiai állapotának megőrzésében. A korábbi évek rendkívüli hidrometeorológiai helyzete rámutatott arra, hogy a főcsatorna vízkészlete érzékenyen reagál a szélsőséges időjárási körülményekre, ezért hosszú távú megoldás kidolgozására volt szükség.
A szakemberek olyan megoldást alakítottak ki, amely a meglévő vízrendszer minimális módosításával biztosítja a Sebes-Körösből érkező vízpótlást. Az új rendszer révén a víz gravitációs úton, természetes eséssel jut el a Holt-Sebes-Körös-főcsatornába a Nagytóti–Toprongyos-csatornán keresztül.
A fejlesztés során a komádi hídnál egy kőből készült fenékgát épült a vízszint emelése érdekében, emellett átalakították a Nagytóti szivattyútelep tápcsatornáját is. Az elkészült vízilétesítményeknek köszönhetően a főcsatorna korábbinál csaknem kétszer hosszabb szakasza részesülhet folyamatos friss felszíni vízutánpótlásban. Az új vízpótlási rendszer másodpercenként 400–500 liter víz biztosítására alkalmas, amely hosszú távon támogatja a főcsatorna ökológiai egyensúlyának fenntartását.
A fejlesztés hatásai már rövid időn belül is mérhetővé váltak. A főcsatorna felső szakaszán, Okány és Zsadány térségében az elmúlt években rendszeresen alakultak ki kritikus oxigénhiányos állapotok, amikor az oldott oxigén koncentrációja 1–3 mg/l közé csökkent. A vízpótlási rendszer üzembe helyezése után azonban jelentős javulás volt tapasztalható. A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság Mintavevő Munkacsoportjának mérései alapján az érintett szakaszokon az oldott oxigénszint mindenütt meghaladja a 7 mg/l értéket.
Az eddigi tapasztalatok szerint a kialakított rendszer hatékonyan segíti a korábban tapasztalt kedvezőtlen vízminőségi állapotok újbóli kialakulásának megelőzését.
Fotók: Bojti Tamás
Forrás: Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság



