Barna bársony borítja a Balaton parti kövezést
A tavaszi napsütésben a barna különböző színárnyalatai gyönyörűen rajzolják a kövek vízfelszínhez közeli kontúrját. E színkavalkád évről-évre a kora tavaszi időszakban csodálható meg a Balatonparton.
Az aranytól a sötétbarnáig tartó színátmenetet egy különleges festékanyag (fukoxantin) adja, melyet a parti kövezést milliószámra beborító parányok (mikronos nagyságrend) – a kovamoszatok sejtjeiben termelődnek. E mikroszkopikus lények sejtjeit dobozszerűen záródó szilíciumtartalmú kemény héj zárja körül, mely formája és mintázatvilága rendkívül változatos. Eddig több mint 20 000 fajukat írták le.
A szilícium héj apró pórusain keresztül egyes kovaalgafajok magas poliszacharid tartalmú nyálkát bocsátanak ki, mely a mozgásukat, rögzülésüket segíti elő. Ettől rendkívül csúszóssá válik az általuk borított felszín. Ezt tapasztalhatjuk a parti kövezést megérintve is, mely bevonatát ilyenkor jellemzően Diatoma vulgaris, valamint Gomphonema sp. kovaalga fajok alkotják.
A hőmérséklet és egyéb környezeti körülmények szezonális változásával tavasz végére más fajok, más színek veszik birtokukba a parti kövezést.
Kovács Attila
Forrás & fotók: Balatoni Limnológiai Kutatóintézet